• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Właściwości betonu samozagęszczalnego

betonowy wiadukt

Beton samozagęszczalny cieszy się dużą popularnością w branży budowlanej. Ma liczne zalety, które powodują, że jest chętnie wykorzystywany do różnych prac na budowie. Przede wszystkim stosuje się go do utrwalania konstrukcji, ale nie tylko. Czy wiesz, jakie właściwości ma ten beton konstrukcyjny? W poniższym tekście opisujemy je oraz wskazujemy zalety płynące z zastosowania tego produktu.

Beton samozagęszczalny jest betonem konstrukcyjnym, który stosuje się głównie w celu zapewnienia właściwej nośności oraz wytrzymałości budowli. W przeciwieństwie do standardowych produktów wyróżnia się wysoką płynnością. Jego konsystencję uzyskuje się przy pomocy odpowiedniego składu mieszanki betonowej, a także wykorzystaniu specjalistycznych domieszek. Stosowanie betonu samozagęszczalnego przyspiesza wiele prac budowlanych, w związku z tym cieszy się on tak dużym zainteresowaniem i jest chętnie stosowany. Nie tylko przyspiesza, ale również ułatwia wszelkie prace betonowe. Umożliwia osiągnięcie lepszych efektów niż w przypadku betonu standardowego.

Zalety betonu samozagęszczalnego

Jak już wspomnieliśmy, beton samozagęszczalny ma wiele zalet, które wpływają na jego popularność. Przede wszystkim za korzyść uznaje się to, że podczas wykorzystywania tego produktu nie trzeba wibrować mechanicznie mieszanki betonowej po wylaniu. Dzięki temu zostają obniżone koszty prac – nie ma bowiem konieczności wynajmowania lub kupowania specjalistycznych wibratorów. Jest to więc produkt ekonomiczny, który nie tylko przyspiesza i ułatwia prace, ale również obniża ich koszty. Beton samozagęszczalny wyróżnia się jednorodnymi parametrami wytrzymałościowymi niezależnie od miejsca zastosowania.

Cechą wyróżniającą ten rodzaj betonu jest także możliwie niski punkt piaskowy. Poza tym produkt wykazuje bardzo dobrą odporność na warunki środowiskowe, co sprawia, że można go używać w wielu miejscach. Dużą zaletą betonu samozagęszczalnego jest również to, że rozpływa się on pod własnym ciężarem i tym samym idealnie wypełnia formę. Może wypełnić elementy gęstozbrojne oraz inne skomplikowane kształty, w których wykorzystywanie wibratorów okazuje się często niemożliwe.