• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Sposoby naprawy i renowacji powierzchni żelbetowych

uszkodzona zelbetowa konstrukcja

Konstrukcje wykonane z żelbetu charakteryzują się dużą odpornością na obciążenia statyczne i dynamiczne, ściskanie oraz wpływ skrajnych temperatur. Wyróżnia je także ogniotrwałość. Żelbet nie jest jednak materiałem idealnym. W wyniku długotrwałej eksploatacji wykonane z niego elementy ulegają stopniowej degradacji. Jak sobie z tym radzić? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym przedstawiamy sprawdzone sposoby naprawy i renowacji powierzchni żelbetowych.

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń konstrukcji z żelbetu

Do głównych przyczyn uszkodzeń konstrukcji wykonanych z żelbetu należy zaliczyć powstającą w wyniku oddziaływania szkodliwych czynników zewnętrznych korozję fizyczną, chemiczną, biologiczną oraz mechaniczną. Żelbetowe powierzchnie stale narażone są na niekorzystny wpływ wilgoci, gazów, chlorków oraz innych substancji znajdujących się w powietrzu.

Jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk mających czynny wpływ na degradację powierzchni z żelbetu jest karbonatyzacja (uwęglanowienie) betonu. Jest to typ reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy składnikami wykorzystywanymi do produkcji żelbetu a gazami atmosferycznymi. Oddziaływanie obecnego w powietrzu dwutlenku węgla na żelbetową konstrukcję, w której składzie znajduje się wodorotlenek wapnia, przyczynia się do powstawania wody oraz węglanu wapnia. To z kolei obniża odczyn pH całej powierzchni. W wyniku karbonatyzacji wartość pH żelbetu spada o co najmniej kilka punktów. Zjawisko to jest przyczyną zwiększania porowatości, a co za tym idzie, obniżania wytrzymałości konstrukcji. Ma to bezpośredni wpływ na pojawianie się korozji oraz przyśpieszanie procesu degradacji powierzchni z żelbetu.

Jak radzić sobie z uszkodzeniami żelbetowych powierzchni?

Podczas naprawy żelbetowych powierzchni niezwykle ważny jest czas. Wszelkie działania renowacyjne należy rozpocząć od razu po zauważeniu pierwszych oznak korozji. Istotne jest przy tym prawidłowe zdiagnozowanie źródła problemu, ponieważ pozwoli to dobrać odpowiednie środki naprawcze. W trakcie usuwania ubytków powstałych na powierzchniach z żelbetu zazwyczaj wykonywane są prace mające na celu odbudowę elementów zniszczonych w wyniku nadmiernej eksploatacji oraz zbyt dużych obciążeń. Przy okazji konstrukcje są też wzmacniane i zabezpieczane przed pojawianiem się przyszłych uszkodzeń.

Jakich środków użyć do renowacji konstrukcji z żelbetu?

Bardzo ważną zasadą w budownictwie jest ta dotycząca tego, że materiały użyte do wykonania jakiegoś elementu powinny być naprawiane przy użyciu środków o podobnych właściwościach fizycznych i mechanicznych. W związku z tym renowacja konstrukcji z żelbetu powinna odbywać się z wykorzystaniem preparatów przeznaczonych konkretnie do naprawy powierzchni żelbetowych. Są to m.in. dostępne na naszej stronie wodoszczelne i mrozoodporne zaprawy na bazie cementu oraz kruszyw kwarcowych i bazaltowych. Oferujemy także środki o właściwościach ochronnych, przeciwdziałające karbonatyzacji oraz zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów w postaci mchów, porostów i glonów osadzających się na powierzchniach z żelbetu.