• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Ochrona antykorozyjna stali zbrojeniowej – skuteczne metody

zelbeton

W budownictwie możemy się natknąć się na wiele rodzajów stali. Jednym z najpowszechniej używanych gatunków jest stal zbrojeniowa, którą możemy spotkać na praktycznie każdym placu budowy. Używana jest przy stawianiu fundamentów, wieńcu dachowym oraz przy żelbetonie, który powstaje po połączeniu betonu z prętami zbrojeniowymi. 

Krok pierwszy ochrony przed korozją

Umacnia on konstrukcję i uodparnia na znaczne obciążenia. Taki materiał jest również ogniotrwały i w dużym stopniu odporny na korozję. Nie oznacza to jednak, że stali zbrojeniowej nie trzeba chronić.

Ochrona przed korozją

Korozja jest procesem zachodzącym w metalach prowadzącym do ich utlenienia. Niektóre metale są jednak narażone na nią w znacznie większym stopniu niż inne. Zaliczamy do nich m.in. żelazo i stop żelaza z węglem, które są wykorzystywane do produkcji stali zbrojeniowej.

Stal zbrojeniowa zazwyczaj występuje w połączeniu z betonem tworząc tzw. Żelbet. Razem tworzą masywny i wytrzymały materiał. Dodatkowo prawidłowe otoczenie prętów betonem, zabezpiecza je przed korozją. Jednym z najpopularniejszych sposobów na ochronę stali zbrojeniowej jest cynkowanie ogniowe. 

Polega ono na naniesienie bardzo wytrzymałej powłoki z cynku na pierwotny materiał. Proces przeprowadzany jest poprzez zanurzanie wyrobów stalowych w płynnym cynku. Przed końcowym cynkowaniem przeprowadzane jest jednak: odtłuszczanie mające za zadanie usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni metalu, usunięcie rdzy, zgorzeliny oraz innych substancji niemetalicznych i topnikowanie.

Ochrona żelbetu

W przypadku użycia stali zbrojeniowej do stworzenia żelbetu można zastosować sposoby ochrony obejmujące całą konstrukcję. Jedną z nich jest powierzchniowe zabezpieczenie betonu przez impregnację środkami hydrofobizującymi. Środki hydrofibizujace w połączeniu z farbą zablokują wnikanie do wnętrza materiału znacznej części gazów z powietrza oraz sprawdzą się jako dekoracja. Materiały najwyższej jakości można znaleźć na stronie firmowej Immerbau.