• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Które zaprawy nadają się do spoinowania kamienia naturalnego?

mieszanie zaprawy

Wykorzystanie naturalnego kamienia jako budulca cieszy się coraz większą popularnością. Jego nieregularny kształt i piękne kolory kojarzą się z dziką przyrodą, nadając stworzonym za jego pomocą konstrukcjom naturalnego, świeżego wyglądu. Szczególnie doskonale sprawdza się w ogródkach, gdzie bardzo często wykorzystuje się go do budowy murków, zewnętrznych ścian i wykładania ścieżek. Pięknie komponuje się również z drewnianymi elementami, tworząc tradycyjne, niezwykle estetyczne połączenie. 

Niestety, zróżnicowany kształt, który przybiera naturalny kamień, sprawia, że budowa nim nie zawsze jest łatwa i sprzyja powstawaniu wielu nieregularnych spoin. Aby więc ukończona konstrukcja była odpowiednio trwała, konieczne jest wypełnienie powstałych przestrzeni oraz ubytków za pomocą odpowiedniej zaprawy. W naszej ofercie znajdują się zarówno produkty do spoinowania powierzchni pionowych, na przykład murków lub ścian, jak i poziomych, czyli najczęściej posadzki. 

Cechy zaprawy do spoinowania kamienia naturalnego 

Do spoinowania kamienia naturalnego należy użyć odpowiedniej zaprawy, która została stworzona specjalnie do tego celu. Warto jednak zauważyć, że niektóre z nich mają uniwersalne zastosowanie, co oznacza, że można wykorzystać je zarówno do uzupełniania ukończonych budowli, jak i murowania. Najważniejszą cechą, którą charakteryzuje się porządna zaprawa do murowania kamienia naturalnego, jest niezwykła twardość, którą zyskuje po związaniu. Dzięki niej właściwie wypełnione spoiny nie wpływają negatywnie na stabilność konstrukcji, a jej wytrzymałość się zwiększa. 

Przed związaniem zaprawa do spoinowania ścian z naturalnego kamienia powinna mieć jak najbardziej plastyczną konsystencję, która pozwala na umieszczenie jej w często bardzo nieregularnych spoinach. Za to materiał wykorzystywany do uzupełniania posadzki musi być w stanie znieść chodzenie po nim: oznacza to odporność na tarcie i dynamiczne obciążenia. Dzięki tym cechom zyskuje się pewność, że właściwie stworzona, a także dokładnie wykończona konstrukcja będzie służyć odpowiednio przez długie lata.