Betonowa posadzka to najbardziej funkcjonalny wybór do pomieszczeń gospodarczych i technicznych. Aby zwiększyć jej trwałość i podbić walory estetyczne, warto jednak przemyśleć zastosowanie dodatkowego pokrycia ochronnego. Dobrze dobrana farba to sposób na zmianę charakteru wnętrza. Sprawdź, jak wybrać dobrą farbę ochronną do betonu, i czym charakteryzują się poszczególne rodzaje emalii.
Podłoga z betonu wydaje się niezniszczalna. Niestety, podobnie jak każda posadzka z biegiem lat może się ścierać i niszczeć. Agresywne środki chemiczne, uderzenia i obicia, mogą pozostawiać widoczne ślady, dlatego warto zdecydować się na aplikację warstwy ochronnej. Pokrycie betonowej struktury emalią pozwoli załatać wszelkie ubytki i skutecznie zakryć miejsca naprawy.
W przypadku świeżo wykonanej wylewki betonowej najlepiej odczekać na jej dokładne utwardzonie (ok. 4 tygodni), a dopiero potem nakładać farbę.
W miejscach, w których natężenie ruchu nie jest bardzo duże, świetnie sprawdzą się farby akrylowe, które zawierają żywicę akrylową oraz pigmenty organiczne i nieorganiczne. Aby uzyskać najlepszą jakość powłoki, należy aplikować farby dwuwarstwowo. Podobne zalecenia odnoszą się do farb akrylowo-silikonowe. Znacznie trwalsze są farby uretanowo-alkidowe – szczególnie rekomendowane do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu. Użytkownicy, którym zależy na uzyskaniu ciekawego efektu wizualnego chętnie wybierają farby epoksydowe – wodorozpuszczalne i dwuskładnikowe emalie, które cechują się wytrzymałością i odpornością na ścieranie. Preparaty epoksydowe dają bardzo ciekawy połysk, dlatego są chętnie wykorzystywane w miejscach eksponowanych i na terenach prywatnych. We wnętrzach, które nie są narażone na działanie agresywnych związków chemicznych, sprawdzą się farby kauczukowe. Zarówno preparaty kauczukowe, jak i chlorokauczkowe, mogą być stosowane na zewnątrz i w środku pomieszczeń.