• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Jakie zaprawy nadają się do podbijania?

zalewanie fundamentów

Podbijanie fundamentów polega na wykonaniu podbudowy pod istniejącymi już elementami w celu ich podparcia i wzmocnieniu ich nośności. Najczęściej wykonuje się je przed dobudową dodatkowej kondygnacji lub w przypadku pogorszenia stanu technicznego istniejących fundamentów. Podbijanie należy do najbardziej wymagających prac budowlanych, jednak istnieją specjalistyczne zaprawy, które ułatwiają przeprowadzenie tego procesu. Czym się one charakteryzują?

Pożądane właściwości zapraw do podbijania

Po wykonaniu nowego fundamentu między nim a starym podmurowaniem pozostaje pustka, która musi zostać wypełniona zaprawą. Aby stary mur nie osiadał, wypełnienie powinno być gęste i sztywne oraz nie może wykazywać skurczu.

Z tego względu do podbijania najlepiej nadają się zaprawy ekspansywne. Charakteryzują się one zdolnością do zwiększania swojej objętości pod wpływem wilgoci lub temperatury. Właściwości ekspansywne zapewniają im wypełniacze mineralne i specjalne dodatki chemiczne. Gdy zaprawa ekspansywna staje się wilgotna lub osiąga odpowiednią temperaturę, dochodzi do reakcji chemicznej, która powoduje jej rozszerzenie i kompensację skurczu, co z kolei skutkuje szczelnym wypełnieniem pustek.

Zaprawy do podbijania powinny charakteryzować się nie tylko ekspansywnością. Muszą być także wodoszczelne i odporne na mróz oraz karbonatyzację.

Szeroki wybór zapraw do podbijania fundamentów

W naszej ofercie dostępne są zaprawy do podbijania z serii ImmerGrout, które nadają się do spoinowania prefabrykatów żelbetowych i wypełniania połączeń prefabrykowanych elementów żelbetowych. Wykonane są na bazie specjalnie wyselekcjonowanych kruszyw kwarcowych oraz z dodatkiem włókien sztucznych i cyrkonowych. Charakteryzują się plastyczną konsystencją i szybkim początkiem wiązania. Oferujemy zaprawy do podbijania o różnym uziarnieniu i wytrzymałości na ściskanie. Nasi specjaliści chętnie pomogą Państwu w wyborze produktu odpowiedniego do Waszych potrzeb.