• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Jakie warstwy sczepne stosuje się na trudnych podłożach?

beton scaled

Warstwy sczepne są chętnie wykorzystywane do zwiększania przyczepności między dwoma warstwami betonu, które zostały wylane w różnym okresie. Nazywane są one również mostkami sczepnymi. Ich dużą zaletę stanowi to, że zwiększają wytrzymałość na odrywanie. Niektóre z nich mogą być stosowane nawet na bardzo trudnych podłożach, gdzie świetnie się spełniają. W poniższym tekście omawiamy warstwy sczepne odpowiednie do betonu.

Aby możliwe było zwiększenie przyczepności na betonie, należy wybrać odpowiednią warstwę sczepną. Doskonale sprawdzą się produkty, zawierające odpowiednie kruszywo, wyróżniające się bardzo wysoką przyczepnością. Na rynku dostępne są zarówno mostki modyfikowane polimerami, jak i warstwy bez polimerów. Produkty bardzo często wykorzystywane są w przypadku powierzchni betonowych, ale nie tylko. Doskonale sprawdzają się również do zwiększenia przyczepności na powierzchniach żelbetonowych, kamiennych, a także takich, które mają styczność ze stalą. Niezależnie od tego, z jak trudnym podłożem mamy do czynienia, odpowiednio dobrana warstwa sczepna może sobie z nim poradzić.

Zalety warstw sczepnych

Najważniejszą zaletę warstw sczepnych stanowi oczywiście to, że umożliwiają zwiększenie przyczepności nawet na bardzo trudnych podłożach. Nie jest to jednak ich jedyny atut. Wykazują odporność na działanie mrozu oraz wody, dzięki czemu mogą być stosowane podczas budowy czy naprawy oczyszczalni ścieków lub infrastruktury kanalizacyjnej. Doskonale sobie radzą w budownictwie hydrotechnicznym. Odpowiednio dobrane warstwy sczepne są bardzo wytrzymałe. Poza tym zapewniają ochronę stali zbrojeniowej, co również stanowi ich dużą zaletę.

Dobrze zabezpieczają stalowe pręty zarówno w instalacjach hydrotechnicznych, jak i kanalizacyjnych. Aby środek spełniał swoją funkcję, należy pamiętać o jego właściwym nałożeniu. Trzeba bowiem dobrze go rozprowadzić po całej powierzchni, nawet w trudno dostępnych miejscach. W tym celu pomocny może okazać się pędzel, za pomocą którego nałożysz warstwę sczepną wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Najlepiej robić to w dwóch cyklach w odstępach od 3 do nawet 12 godzin.