• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Jak wykonać izolację poziomą ścian?

pozioma izolacja budynku

Izolacja pozioma ścian fundamentowych to jedna z najważniejszych izolacji całego budynku. Specjalna powłoka hydroizolacyjna chroni przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu ku wyższym kondygnacjom domu. Jak wykonać izolację poziomą ścian? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego izolacja pozioma ścian jest ważna?

Prawidłowe wykonanie izolacji poziomej ścian jest ważne z kilku powodów. Przede wszystkim jest to konstrukcja chroniąca wnętrze budynku przed szkodliwym działaniem wody obecnej w gruncie. Ma to duże znaczenie dla stabilności całego obiektu. Przedostająca się z gruntu wilgoć może bowiem doprowadzić do utraty części właściwości materiałów wykorzystanych do budowy ścian fundamentowych budynku. Długotrwały kontakt z wodą gruntową prowadzi do powstawania korozji chemicznej i biologicznej, co zwykle oznacza konieczność wykonania generalnego remontu ścian fundamentowych. W najgorszym wypadku, gdy woda przedostanie się na wyższe kondygnacje, remont może objąć także ściany i podłogę na parterze.

Z jakich materiałów wykonywana jest izolacja pozioma ścian?

Izolację poziomą ścian wykonuje się przy użyciu różnych materiałów. Głównym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego produktu jest poziom obciążenia gruntu wodą. Dawniej wykorzystywano głównie papę na lepiku, jednak obecnie inwestorzy mają zdecydowanie większy wybór. Wśród nowoczesnych materiałów używanych do kładzenia izolacji wymienia się m.in. papy termozgrzewalne, folie do izolacji i masy bitumiczne (asfaltowo-żywiczne, asfaltowo-kauczukowe, asfaltowo-polimerowe).

Dużą popularnością cieszą się także środki płynne i półpłynne, w tym specjalne zaprawy uszczelniające oraz kleje. Ciekawym produktem jest również krem do izolacji poziomej ścian. Jest to preparat łatwy w użyciu. Jego aplikacja jest szybka i bezproblemowa, co prowadzi do sporej oszczędności czasu. Dużą zaletą kremu jest też możliwość użycia bezpośrednio po otwarciu.

Kiedy i jak kłaść izolację poziomą ścian?

Izolację poziomą ścian fundamentowych należy wykonać w momencie budowy domu. Późniejsze położenie warstwy hydroizolacyjnej jest co prawda możliwe, ale wymaga inwestycji znacznych środków finansowych, a dodatkowo jest bardzo trudne do wykonania od strony technicznej.

Izolacja pozioma ścian musi składać się minimum z dwóch warstw. Pierwszą z nich należy umieścić pomiędzy ławą fundamentową a ścianą zewnętrzną. Oba elementy konstrukcyjne będą dzięki temu rozdzielone, co pozwoli uniknąć pęknięć powstałych w wyniku osiadania obiektu. Druga warstwa powinna znajdować się pod stropem najniższej kondygnacji – na styku fundamentów i ścian parteru. Wśród wielu fachowców panuje przekonanie, że niezbędne jest położenie również trzeciej warstwy – pod ścianami nośnymi i działowymi. Wykonanie kolejnej warstwy ochronnej to gwarancja pełnego zabezpieczenia przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu.

Jakich błędów unikać w trakcie wykonywania izolacji poziomej ścian?

Aby izolacja pozioma pełniła swoją podstawową funkcję i chroniła ściany przed wnikaniem wody z gruntu, musi zostać wykonana z uniknięciem kilku istotnych błędów. Mowa tu m.in. o nieprawidłowym dopasowaniu metody i materiałów izolacyjnych do typu gruntu oraz poziomu wód gruntowych na działce. Żeby uchronić się przed tymi błędami, należy przeprowadzić wnikliwą analizę terenu przed rozpoczęciem robót. Najlepiej wykonać to kilkukrotnie, w różnych porach roku. Jeśli aktualny poziom wody w gruncie jest zbyt wysoki, teren trzeba odwodnić. Dopiero po tym można rozpocząć prace związane z kładzeniem izolacji.

Jakość izolacji poziomej zależna jest też od stanu podłoża. Powierzchnia ścian fundamentowych musi być równa oraz odpowiednio zagruntowana. Należy o to zadbać przed nałożeniem materiału izolacyjnego. Nałożenie materiału na ścianę o nierównej strukturze może doprowadzić do jego uszkodzenia, a co za tym idzie, pogorszenia stanu całej izolacji.