• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Jak wygląda nanoszenie betonu metodą natryskową?

natryskowe nanoszenie tynku

Metoda natryskowa to jeden z najpopularniejszych sposobów nanoszenia betonu na konkretną powierzchnię. W budownictwie technika ta znana jest już od ponad 100 lat. Stosuje się ją zarówno podczas wznoszenia nowych, jak i renowacji istniejących obiektów. Jak wygląda nanoszenie betonu metodą natryskową? Kiedy warto stosować tę metodę? O tym w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Czym jest beton natryskowy?

Beton natryskowy, nazywany również torkretem, to specjalnie przygotowywana mieszanka cementu i kruszywa, wykorzystywana w alternatywie dla klasycznego betonu. Ze względu na łatwość aplikacji i uniwersalność zastosowania wykorzystywana jest w różnorodnych projektach budowlanych. Materiał ten nanoszony jest na powierzchnię przy użyciu metody natryskowej. Stosuje się do tego specjalne maszyny (torkretnice) działające w oparciu o sprężone powietrze. Obecnie wyróżniamy dwie podstawowe techniki natrysku betonu – na sucho oraz na mokro.

Beton natryskiwany na sucho

W metodzie suchej wykorzystywany cement oraz kruszywo umieszcza się w zbiorniku torkretnicy. Składniki te następnie doprowadzane są do dyszy natryskowej, gdzie mieszają się z przygotowaną wcześniej wodą. W zależności od zastosowanego urządzenia operator może kontrolować częstotliwość natrysku, konsystencję i inne właściwości mieszanki, a także ilość dodawanej wody oraz domieszek modyfikujących. Suchy beton natryskowy torkret wykorzystywany jest przy naprawie elementów betonowych i żelbetonowych oraz renowacji otulin prętów zbrojeniowych.

Beton natryskiwany na mokro

W przeciwieństwie do metody suchej w trakcie nanoszenia betonu na mokro mieszanka cementu, kruszywa i wody znajduje się w tym samym zbiorniku. Stamtąd transportowana jest bezpośrednio do dyszy wylotowej, z której następuje natrysk na powierzchnię. Metoda ta wykorzystywana jest w czasie renowacji murów, wzmacniania skarp budowlanych oraz konstrukcji tuneli, wiaduktów i mostów. Doskonale sprawdza się na powierzchniach pochyłych i zaokrąglonych oraz miejscach o ograniczonym dostępie.