• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Jak odtworzyć izolację poziomą?

wilgoc na scianie

Pojawiająca się na ścianach wilgoć prowadząca do powstawania nieestetycznych i groźnych dla powierzchni murów plam to jeden z największych problemów, z którymi muszą mierzyć się właściciele wybudowanych obiektów. Aby pozbyć się tego kłopotu, należy zlikwidować źródło przecieku, a następnie zabezpieczyć konstrukcję przed pojawianiem się wilgoci w przyszłości. Najlepszym sposobem na to jest odtworzenie izolacji poziomej. Jak zrobić to poprawnie? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Czym jest izolacja pozioma?

Izolacja pozioma to jeden z elementów kompleksowej hydroizolacji ścian fundamentowych. Wykonuje się ją w celu zapobiegania podciąganiu kapilarnemu wilgoci z gruntu ku wyższym kondygnacjom obiektu. Prawidłowe położenie izolacji poziomej ma ogromne znaczenie dla stabilności konstrukcji budynku. Przedostająca się z gruntu wilgoć ma bowiem niszczycielski wpływ na materiały wykorzystane do budowy i wykończenia domu. Działanie wody gruntowej może doprowadzić do pełnego zawilgocenia murów, co w konsekwencji nierzadko oznacza konieczność przeprowadzenia generalnego remontu.

Izolacja pozioma najczęściej wykonywana jest w momencie budowy domu. Dzieje się tak, ponieważ jej położenie w budynkach już istniejących jest bardzo trudne do wykonania. Co więcej, wymaga również inwestycji sporych środków finansowych. Jeżeli jednak nie wykonałeś izolacji w czasie stawiania obiektu lub masz problem z uszkodzeniem istniejącej warstwy, możesz zdecydować się na jej odtworzenie. Należy zrobić to jak najszybciej po zauważeniu pierwszych oznak korozji mechanicznej i biologicznej murów. Dopiero po odtworzeniu izolacji można zabrać się za osuszanie ścian. Samo osuszenie murów, bez wyeliminowania przyczyn zawilgocenia nie ma bowiem sensu.

Mechaniczne odtwarzanie izolacji poziomej

Tradycyjnym sposobem na odtworzenie izolacji poziomej jest metoda mechaniczna. Polega ona na utworzeniu dodatkowej warstwy izolacyjnej zatrzymującej kapilarne podciąganie wilgoci. Najczęściej wykonuje się to poprzez podcinanie murów z użyciem piły do betonu. W wykonanych nacięciach umieszcza się materiał izolacyjny (płyty, folie, papy, laminaty, zaprawy cementowe), którego zadaniem jest odcięcie źródła przecieku. Po ułożeniu nowej warstwy izolacji wykucia są zamurowywane.

Inną z metod mechanicznych jest odtworzenie izolacji poprzez wbijanie w ścianę blach falistych ze stali nierdzewnej. Blacha pełni funkcję bariery przeciwwodnej, odgradzając część zawilgoconą od suchej. Z uwagi na fakt, że blacha wbijana jest w spoiny poziome między cegłami lub bloczkami, metoda ta sprawdza się wyłącznie w murach ze wsporczymi spoinami przechodzącymi przez całą długość ściany. Nie można zastosować jej w murach, w których ukryte są metalowe elementy (zbrojenie) oraz wykonanych z kamieni o nieregularnym kształcie.

Iniekcja

Nowoczesną metodą odtworzenia izolacji poziomej jest iniekcja. Polega ona na wprowadzeniu w mur specjalnie przygotowanej substancji odpowiedzialnej za zatrzymanie podciągania kapilarnego. Doskonale sprawdza się w tym krem do izolacji, który można wykorzystać w konstrukcjach o stopniu zawilgocenia nawet 95%. Iniekcję można wykonać grawitacyjnie lub ciśnieniowo. Metody te różnią się pomiędzy sobą rodzajem wtłaczanej substancji oraz sposobem jej aplikacji. Skuteczniejsza jest iniekcja ciśnieniowa, którą szczególnie mocno poleca się do murów o niewielkiej porowatości. Niskociśnieniowe wtłaczanie preparatu upraszcza prace oraz pozwala dotrzeć do wszystkich, nawet trudno dostępnych miejsc.