• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Jak niwelować pęknięcia w miejscach wypełnionych wodą?

pęknięcia w betonie

Z czasem na powierzchni betonowej mogą pojawić się ubytki, które w przypadku nienaprawienia mogą prowadzić do dalszej degradacji elementu, a nawet całej konstrukcji. Szczególnym przypadkiem są pęknięcia w miejscach wypełnionych wodą, których nie da się naprawić zwykłymi zaprawami. Aby się ich pozbyć, trzeba zastosować specjalne środki przeznaczone do stosowania pod wodą.

Iniekty cementowe podwodne

Pierwszym rodzajem produktów, które umożliwiają wypełnienie pęknięć w konstrukcjach betonowych wypełnionych wodą, są iniekty cementowe podwodne. Przykładem takiego środka jest dostępny w naszej ofercie ImmerIniekt U 35. To zaprawa o płynnej konsystencji, która pozwala na uzupełnianie ubytków. Charakteryzuje się podwyższoną odpornością na rozmywanie, dzięki czemu jest w stanie wiązać pod wodą.

Przygotowanie zaprawy iniekcyjnej podwodnej polega na wymieszaniu produktu z wodą w odpowiednich proporcjach. Tak przygotowaną zaprawę można aplikować ręcznie, wylewając bezpośrednio z kastry budowlanej lub pojemnika, bądź przy użyciu pompy PG 20, PG 90 lub podobnego urządzenia. Podczas pompowania należy zapewnić odpowietrzenie i możliwość wyparcia wody z pęknięć.

Zaprawy pomocnicze (tamponażowe)

Inną grupą produktów, które pozwalają na uszczelnienie pęknięć w betonie znajdujących się pod wodą, są zaprawy pomocnicze (tamponażowe). Nasza oferta obejmuje dwa ich rodzaje: ImmerQuick oraz ImmerStop. Różnią się one między sobą początkiem wiązania: jest to odpowiednio 10 i 30 sekund. Obie są bezchlorkowe i nie powodują korozji elementów stalowych.

Zaprawę tamponażową można aplikować na dwa sposoby. Pierwszym jest wymieszanie produktu z wodą w odpowiednich proporcjach, uformowanie zaprawy w stożek i wciśnięcie w miejsce pęknięcia, a następnie przytrzymanie przez około minutę aż do wyschnięcia. Drugim sposobem jest wcieranie suchej zaprawy ręcznie, w gumowej rękawicy ochronnej w wilgotne podłoże aż do uszczelnienia pęknięcia.