Izolacja pozioma to jeden z etapów kompleksowej hydroizolacji ścian fundamentowych. Od jej właściwego położenia zależy skuteczność ochrony budynku przed szkodliwym działaniem wilgoci obecnej w gruncie. Jednym z produktów wykorzystywanych przy odtwarzaniu izolacji jest krem do izolacji poziomej. W dzisiejszym artykule przedstawimy zasadę działania tego preparatu. Zachęcamy do lektury.
Krem do izolacji poziomej to jeden z produktów stosowanych podczas wtórnej hydroizolacji ścian fundamentowych w budynkach zarówno podpiwniczonych, jak i tych bez piwnic. Preparat ten charakteryzuje się właściwościami zapobiegającymi kapilarnemu podciąganiu wilgoci z gruntu. Doskonale nawilża konstrukcje, a przy tym nie rozpuszcza się w wodzie. Bez problemów można go stosować na powierzchniach, w których stopień zawilgocenia sięga nawet 95%. Jest to cecha, która wyróżnia go na tle innych produktów stosowanych do odtwarzania izolacji poziomej. Co więcej, krem doskonale wnika w podłoże, nie wpływając przy tym negatywnie na paroprzepuszczalność materiału, z którego wykonane są ściany.
Krem do izolacji poziomej to produkt o licznych zaletach. Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć o prostocie i szybkości aplikacji. Środek ten nie potrzebuje rozcieńczania z innymi substancjami – jest gotowy do użycia bezpośrednio po otwarciu. Z jego aplikacją poradzi sobie nawet osoba bez dużego doświadczenia w branży budowlanej, dysponująca wyłącznie podstawowym zestawem narzędzi. Wystarczy do tego wiertarka udarowa wraz z zestawem wierteł do betonu, kompresor do oczyszczenia wywierconego otworu oraz zaprawa cementowa do jego zamknięcia po aplikacji. Podczas odtwarzania izolacji poziomej z użyciem kremu wiercenie odbywa się w spoinach, a nie w cegle, przez co praca jest duża lżejsza. Straty materiału naprawczego właściwie nie występują, co jest ważne z perspektywy finansowej.
Krem do izolacji poziomej to preparat znajdujący zastosowanie zarówno w budownictwie ogólnym, jak i przemysłowym i kubaturowym. Chętnie korzystają z niego również inwestorzy realizujący projekty infrastruktury komunikacyjnej. Krem ten znakomicie sprawdza się w murach wykonanych z cegieł, piaskowca, klinkieru i kamienia naturalnego. Może być stosowany do iniekcji poziomej wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Co ważne, z użyciem kremu można wykonać przeponę nawet na bardzo wąskich ścianach działowych, co nie jest możliwe w przypadku tradycyjnych preparatów do iniekcji ciśnieniowej.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, aplikacja kremu do izolacji poziomej nie jest specjalnie skomplikowana, dzięki czemu bez problemów poradzi sobie z nią niemal każda osoba. Przed użyciem tego preparatu trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych czynnościach. Niezwykle istotne jest prawidłowe przygotowanie podłoża. Należy je oczyścić z wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz pozostałości po tynkach i powłokach malarskich. Jeśli izolacja ma być odtworzona na murze z cegły, przed pozbyciem się zanieczyszczeń z powierzchni ściany należy usunąć uszkodzone spoiny. Wszelkie ubytki trzeba następnie uzupełnić odpowiednio dobraną zaprawą. Po wywierceniu otworów, a przed aplikacją kleju, szczeliny należy oczyścić z pyłów przy pomocy powietrza sprężonego pod wysokim ciśnieniem. Zapewni to optymalne wchłanianie preparatu.