• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Jak dobierać zaprawy do powierzchni poziomych?

naprawa peknietej betonowej podlogi

Naprawa wierzchnich warstw podłóg oraz pozostałych powierzchni poziomych to zadanie niełatwe, wymagające odpowiedniego przygotowania. W niektórych przypadkach konieczne jest wyłącznie uzupełnienie powstałych ubytków, w innych wymagana może być dodatkowa wylewka. Niezależnie od ilości i głębokości istniejących uszkodzeń niezwykle ważny jest prawidłowy dobór zaprawy naprawczej. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak dobierać środki do usuwania ubytków z powierzchni poziomych. Zapraszamy do lektury.

Jakimi właściwościami musi odznaczać się dobra zaprawa do powierzchni poziomych?

Powierzchniami poziomymi są nie tylko klasyczne posadzki w magazynach, fabrykach, halach produkcyjnych i innych zakładach przemysłowych. Zaliczają się do nich również nawierzchnie w tunelach, na mostach, wiaduktach oraz pozostałych elementach infrastruktury drogowej. Metoda naprawy i rodzaj użytej do tego zaprawy zależne są zarówno od wielkości powstałych uszkodzeń, jak i rodzaju powierzchni.

Dobre zaprawy do izolacji poziomej murów muszą charakteryzować się przede wszystkim odpowiednim składem. Należy dobierać go do typu materiału, z którego zbudowana jest dana nawierzchnia. Najlepszymi dostępnymi na rynku zaprawami są modyfikowane polimerami środki produkowane na bazie cementu siarczanoodpornego z dodatkiem kruszyw kwarcowych i bazaltowych oraz włókien cyrkonowych. Zaprawy te są wodo- i mrozoodporne. Dodatkowo wykazują się doskonałą przyczepnością do powierzchni, ograniczoną kurczliwością oraz odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, karbonatyzację i ścieranie. Takie właściwości gwarantują nie tylko skutecznie pozbycie się zarysowań i pęknięć, ale także zabezpieczenie powierzchni przed ewentualnymi uszkodzeniami w przyszłości.

O czym należy pamiętać podczas renowacji powierzchni poziomych?

Renowacja powierzchni poziomych wymaga nie tylko wyboru odpowiedniego środka, ale także właściwego przygotowania podłoża do aplikacji zaprawy. Podłoże musi być wytrzymałe, uszorstnione, czyste oraz wilgotne. Przygotowania należy rozpocząć co najmniej kilka godzin przed rozpoczęciem prac naprawczych. Im dana powierzchnia jest suchsza, tym proces zwilżania trzeba zacząć wcześniej. Istotne jest też prawidłowe przygotowanie zaprawy (wraz z mieszaniem) oraz jej poprawna aplikacja ręczna lub mechaniczna.