• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Jak chronić stal zbrojeniową przed korozją?

zbrojenie

Ochrona stali zbrojeniowej przed korozją jest bardzo ważna. Lepiej bowiem zapobiegać, niż później martwić się, w jaki sposób można ją usunąć. W poniższym tekście podpowiadamy, jak skutecznie zabezpieczyć stal zbrojeniową przed korozją, aby ładnie wyglądała i była praktyczna. Istnieje kilka metod, by nie zachodził proces korozji. Zapoznaj się z naszymi propozycjami.

Proces korozji tak naprawdę polega na dążeniu wszelkich metali do przejścia w stan utleniony, który jest dla nich naturalny. Najbardziej narażone na korozje są chrom, glin oraz tytan. Z kolei takie metale, jak żelazo czy stop żelaza z węglem wykazują zdecydowanie większą odporność na stopniowe niszczenie materiału. Proces korozji zachodzi pomiędzy powierzchnią materiałów i otaczającym je środowiskiem. Wymienia się jej różne rodzaje, które mogą mieć charakter reakcji chemicznych, fizycznych, elektrochemicznych czy mikrobiologicznych.

Zabezpieczenie stali zbrojeniowej przed procesem korozji

Zabezpieczenie stali zbrojeniowej przed korozją nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Takie działanie okazuje się bardzo ważne, ponieważ umożliwia utrzymanie materiału w jak najlepszym stanie i zapobiega jego niszczeniu. Z tego powodu zachęcamy do zapoznania się ze sprawdzonym sposobem na ochronę powierzchni betonowych. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż później zastanawiać się, jak usunąć korozję. Pozbycie się jej jest znacznie trudniejsze niż ochrona danego materiału przed tym procesem. Za jedną z metod na ochronę antykorozyjną stali zbrojeniowej uznaje się stosowanie produktów z inhibitorem korozji.

Środki chemiczne z inhibitorem korozji nie tylko zapobiegają korozji stali, ale także spowalniają ten proces. Pamiętaj jednak, że nie stosuje się ich w celu pozbycia się skutków korozji, które pojawiły się przed ich zastosowaniem. Służą wyłącznie do zabezpieczania stali przed tym procesem. Produkty zawierają w swoim składzie m.in. organiczne oraz nieorganiczne inhibitory korozji, środki buforujące, a także biocydy. Ich działanie polega na powstaniu warstwy ochronnej, która sprawia, że stal nie ulega tak szybkiemu zniszczeniu. Nie jest to jedyna zaleta tych produktów – inhibitory zapewniają również instalacjom odpowiedni poziom pH. Dzięki temu można spowolnić lub całkowicie zapobiec rozwojowi korozji. Artykuły zabezpieczają też przed osadzaniem się różnych osadów czy kamienia kotłowego. Stanowią również zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami biologicznymi.