• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Gdzie stosuje się wodoszczelne masy uszczelniające?

basen masa uszczelniajaca

Wśród produktów wykorzystywanych do uszczelniania szczelin dylatacyjnych dużą grupę stanowią specjalne wodoszczelne masy na bazie polimerów. Dzięki swoim właściwościom zapewniają skuteczne zabezpieczenie podłoża przed wilgocią. Oferta dostępnych na rynku preparatów jest na tyle szeroka, że bez problemów można dobrać je do konkretnego zastosowania. Podczas jakich prac warto po nie sięgać? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu.

Czym charakteryzują się masy uszczelniające?

Masy uszczelniające to wodoodporne preparaty produkowane z mieszanki starannie wyselekcjonowanych polimerów, czyli substancji chemicznych o dużej masie cząsteczkowej. Charakteryzuje je elastyczna konsystencja, która nie zmienia się pod wpływem zarówno wysokich, jak i niskich temperatur. Produkty tego typu gwarantują doskonałą przyczepność do materiałów budowlanych, dzięki czemu zapewniają skuteczne wypełnianie szczelin i brak problemów w trakcie aplikacji. Poza całkowitą wodoszczelnością wyróżnia je odporność na mróz, a po utwardzeniu również na związki chemiczne. Wykazują właściwości tiksotropowe – po nałożeniu na powierzchnię utrzymują się na niej, nie rozlewają się i nie spływają. Ma to szczególne znacznie w przypadku powierzchni pionowych.

Obszary zastosowania wodoszczelnych mas uszczelniających

Wodoszczelna masa uszczelniająca to produkt wykorzystywany do uszczelniania dylatacji w przepustach rurowych i kablowych oraz standardowych nawierzchniach wykonanych z betonu, stali czy kamienia. Poza tym może być używany także do wypełniania połączeń, w tym pionowych i poziomych szczelin pomiędzy elementami konstrukcyjnymi poddawanymi zwiększonym obciążeniom. Ze względu na uniwersalność zastosowania można korzystać z niego zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów.

Branżą, w której produkt cieszy się niesłabnącą popularnością, jest budownictwo – kubaturowe, przemysłowe, hydrotechniczne, energetyczne. Wybrane preparaty stosowane są też przez przedsiębiorstwa realizujące projekty z zakresu infrastruktury transportowej. Mowa tu m.in. o firmach zajmujących się budową dróg i mostów oraz układaniem torów kolejowych. Masy sprawdzają się we wszystkich miejscach, w których konieczne jest stworzenie szczelnej bariery zabezpieczającej powierzchnię przed szkodliwym działaniem wilgoci.