• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Czym się kierować, wybierając zaprawę montażową?

wysypywanie cementu z worka

Zaprawy montażowe to rodzaj specjalnych mieszanek wykorzystywanych do szybkiego i stabilnego przytwierdzania materiałów do podłoża. Ze względu na swoje właściwości charakteryzują się doskonałą przyczepnością do nawierzchni oraz błyskawicznym wiązaniem. Wybrane produkty zapewniają skuteczne działanie już po kilkudziesięciu sekundach od położenia. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak wybrać odpowiednią zaprawę montażową. Zapraszamy do lektury.

Rodzaj zaprawy

Podczas poszukiwań idealnej zaprawy montażowej uwagę należy zwracać na typ konkretnego środka. Warto bowiem wiedzieć, że na rynku istnieje kilka rodzajów szybkowiążących zapraw. W naszej firmie dostępne są m.in. Immercement 1, Immercement 5, Immercement 10, Immercement AM oraz ImmerFix Plast. Każda z nich cechuje się nieco innymi właściwościami oraz przeznaczeniem. Niektóre stosowane są wyłącznie do uszczelniania przecieków wody i połączeń elementów betonowych, a z użyciem innych można dodatkowo wykonywać rozmaite prace wykończeniowe w budownictwie oraz infrastrukturze transportowej i kanalizacyjnej.

Właściwości

W zależności od oczekiwanych rezultatów zaprawa montażowa musi wyróżniać się odpowiednimi właściwościami. Niezwykle istotna jest jej konsystencja. Ważne, by była ona płynna i plastyczna. Dzięki temu możliwe jest sprawne wypełnianie trudno dostępnych miejsc zarówno w powierzchniach poziomych (posadzkach, sufitach), jak i pionowych (ścianach). Końcowa konsystencja w dużej mierze zależna jest od ilości dodanej wody.

Znaczenie mają też składniki użyte do przygotowania mieszanki. Dobrze, aby wybrany produkt powstał na bazie wysokiej jakości kruszyw z dodatkiem włókien sztucznych oraz cyrkonowych. Skład ten pozwala na uzyskanie właściwości takich jak odporność na niskie temperatury, chlorki i substancje chemiczne, a także szkodliwe działanie wody. Użycie zaprawy tego typu przeciwdziała korozji i niszczeniu powierzchni po kontakcie z wilgocią.

Zastosowanie

Zaprawa montażowa powinna być dobierana pod kątem zastosowania. Choć większość oferowanych przez nas produktów gwarantuje uniwersalne działanie, to nie wszystkie nadają się do tych samych powierzchni. Zaprawy wykorzystywane są głównie do uszczelniania i montażu elementów na nawierzchniach wykonanych z betonu. Wybrane środki z powodzeniem można stosować również w czasie naprawy powierzchni ceglanych i kamiennych oraz osadzania kotew w żelbecie czy skale.