Szybka naprawa zniszczeń powstających w konstrukcjach budowlanych w czasie ich użytkowania pozwala na ograniczenie ich zakresu, a także na przywrócenie pełnej wytrzymałości uszkodzonego elementu. Niezawodnym sposobem radzenia sobie z pojawiającymi się pęknięciami czy rysami jest używanie iniektów cementowych. Przekonaj się, dlaczego warto je stosować i zobacz, jakie środki sprawdzą się najlepiej.
Materiały budowlane wykorzystywane do wznoszenia różnych obiektów muszą radzić sobie zarówno z obciążeniami, jak i warunkami zewnętrznymi, w których są eksploatowane. Pojawiające się w nich uszkodzenia – rysy czy odspojenia większych fragmentów – mogą znacznie zmniejszać wytrzymałość, a także prowadzić do dalszego postępowania procesów niszczenia. Sposobem na ich ograniczenie jest możliwie szybkie wypełnienie ubytków przy pomocy środka gwarantującego dobre połączenie z naprawianą powierzchnią i zabezpieczenie jej na przyszłość. W przypadku konstrukcji wykonanych z betonu lub żelbetu najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie iniektów cementowych, które wprowadzane w postaci półpłynnej masy szybko wypełniają dostępną przestrzeń i w krótkim czasie wiążą, uzyskując pełną wytrzymałość.
Dobrym przykładem iniektów cementowych przeznaczonych do napraw betonu, żelbetu, a także konstrukcji murowanych czy wykonanych z kamienia naturalnego są produkty wytwarzane przez firmę Immerbau. W ofercie znajdują się zaprawy Immeriniekt L 25, Immeriniekt L 35 oraz Immeriniekt L 50, pozwalające na uzyskanie wytrzymałości na ściskanie na poziomie odpowiednio 25, 35 oraz 50 MPa. Wyróżniają się one ograniczonym skurczem oraz przydatnością zarówno do iniekcji ciśnieniowych przy użyciu pomp membranowych lub wyporowych i węży o przekroju DN 25, jak i grawitacyjnych z wykorzystaniem podawania ręcznego. Przy ich pomocy można wypełniać pęknięcia o grubości do 10 cm. Alternatywą może być użycie zaprawy ekspansywnej z serii Immeriniekt HD, która po 24 godzinach uzyskuje wytrzymałość betonu C35/C45, tj. 45 MPa, a docelowo po 28 dniach 70 MPa. Dostępna jest także zaprawa iniekcyjna Immeriniekt U 35 przeznaczona do iniekcji podwodnych.