• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Czy wszystkie ubytki w betonie da się uzupełnić?

zaprawa naprawcza do betonu

Beton to materiał bardzo wytrzymały, ale nie niezniszczalny. Niekorzystne czynniki atmosferyczne (wilgoć, zmiany temperatury, nasłonecznienie) oraz intensywna eksploatacja (na przykład obciążenie ciężkimi pojazdami) skutkują jego degradacją, która objawia się pęknięciami, szczelinami czy ubytkami. Znaczne ubytki betonu mogą znacznie obniżyć jego właściwości, dlatego należy je jak najszybciej naprawić. Jakie produkty najlepiej sprawdzą się w tym celu? I czy wszystkie ubytki da się uzupełnić?

Produkty do naprawy ubytków w betonie

Do uzupełnienia ubytków w betonie najlepiej nadają się specjalnie opracowane środki o odpowiednio dobranym składzie i właściwościach. Najczęściej stosowane są zaprawy naprawcze PCC na bazie cementu modyfikowanego polimerami. Mogą zawierać różne dodatki, takie jak tworzywa sztuczne i cyrkonowe. W zależności od rodzaju zaprawa naprawcza do betonu nadaje się do naprawy powierzchni pionowych i poziomych, w tym na spadkach i pochylniach (schodach, tarasach, balkonach), czy też bezpośrednio obciążonych ruchem kołowym.

W naszej ofercie dostępny jest szeroki wybór zapraw PCC o różnym uziarnieniu i wytrzymałości na ściskanie. Wszystkie charakteryzują się mrozoodpornością F200 i wysoką wytrzymałością na ścieranie. Mogą być aplikowane ręcznie lub maszynowo.

Nadlewanie betonu

W przypadku uszkodzeń obejmujących duże obszary, dobrym pomysłem może być nadlanie dodatkowej warstwy betonu. Umożliwia to szybkie i dokładne wyrównanie poziomów oraz uzyskanie jednolitej powierzchni. Nowa mieszanka betonowa powinna mieć zbliżone parametry do istniejącej. Przed jej nałożeniem należy oczyścić powierzchnię z pyłu, brudu oraz innych zanieczyszczeń utrudniających przyczepność. Po nałożeniu mieszanki należy utrzymać odpowiednią wilgotność przez około 7 dni, aby beton mógł się prawidłowo utwardzić.

Jak widać, da się uzupełnić wszystkie ubytki w betonie – wystarczy wybrać odpowiednią metodę naprawy. Nasi pracownicy chętnie pomogą Państwu dobrać najlepszy produkt do Waszych potrzeb.