Wśród wielu wykorzystywanych współcześnie materiałów budowlanych dużą popularnością cieszy się beton samozagęszczalny. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych mieszanek stosowanych na placach budowy. Czym jest beton samozagęszczalny? Czy materiał ten wymaga wibrowania podczas układania? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.
Beton samozagęszczalny (skrót SCC z ang. self-compacting concrete) to mieszanka betonowa o specjalnych właściwościach. W porównaniu z tradycyjną mieszanką beton samozagęszczalny charakteryzuje się wykorzystaniem mniejszej ilości wody do cementu (niski współczynnik w/c). Mimo to jest płynniejszy niż zwykła mieszanka. Wynika to z doboru odpowiednich proporcji superplastyfikatora, czyli domieszki polepszającej jego właściwości. Warto także wiedzieć, że w trakcie produkcji tego materiału wykorzystuje się wyłącznie cement najwyższej jakości oraz najlepsze dodatki w postaci kruszyw kwarcowych i bazaltowych. To wszystko sprawia, że beton samozagęszczalny wyróżnia większa odporność na warunki środowiskowe panujące na placu budowy.
Jedną z najważniejszych cech charakterystycznych betonu samozagęszczalnego jest brak konieczności wibrowania mieszanki w czasie jej układania. Dzięki swoim właściwościom, w tym dużej płynności, masa nie potrzebuje wibrowania, aby wypełnić szalunek w trakcie wylewania. Po zastygnięciu beton samozagęszczalny jest tak samo wytrzymały, odporny na ściskanie, zgniatanie oraz niekorzystne warunki atmosferyczne jak tradycyjna mieszanka. Uzyskiwany beton wyróżnia się przy tym dużą jednorodnością i szczelnością.
Brak konieczności wibrowania podczas pracy z betonem samozagęszczalnym pozwala zaoszczędzić na kupnie lub wynajmie specjalistycznych urządzeń wibrujących potrzebnych do ułożenia mieszanki w szalunkach. Materiał ten rozpływa się pod wpływem własnego ciężaru, szczelnie wypełniając formy i deskowania oraz dokładanie otulając pręty zbrojenia. Ekipy budowlane pracujące z tym materiałem znacząco zyskują dzięki temu na czasie.
Beton samozagęszczalny to materiał wykorzystywany przede wszystkim przy projektach o gęstym zbrojeniu, gdzie dostęp do specjalistycznych urządzeń wibrujących jest utrudniony. W tego typu konstrukcjach właściwości do samozagęszczania i samoodpowietrzania są szczególnie pożądane. Materiał ten równie często stosowany jest zarówno jako beton architektoniczny, jak i do wytwarzania półproduktów budowlanych – elementów tworzących ławy fundamentowe, ściany, stropy czy mosty. Beton samozagęszczalny doskonale sprawdza się także przy konstrukcjach o nieregularnym i skomplikowanym kształcie. Z uwagi na fakt, że jest to materiał o dużej wrażliwości na właściwości i skład mieszanki przy każdorazowym wykorzystaniu należy pamiętać o skrupulatnym nadzorze nad jego parametrami od etapu produkcji do ostatecznego wylania na podłoże.