• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Czy grunt wzmacnia beton?

gruntowanie podłogi betonowej

Gruntowanie to nieodłączny element prac wykończeniowych na powierzchniach betonowych. Wykonuje się je zarówno w przypadku nowych, jak i remontowanych podłoży. Czym jest grunt do betonu? Czy wzmacnia powierzchnię betonową? Jakie są jego rodzaje? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Czym jest grunt do betonu?

Grunt do betonu to preparat służący do wzmacniania podłoża betonowego oraz wyrównywania jego nasiąkliwości. Wnika w powierzchnię, wiąże ziarna kruszywa, stabilizuje podłoże i zapobiega jego nadmiernej chłonności. Ponadto ujednolica strukturę powierzchni, zapobiegając powstawaniu nierówności, ubytków i pęknięć.

Gruntowanie betonu wykonuje się przede wszystkim w celu zwiększenia przyczepności wyrobów nawierzchniowych, takich jak farby, tynki czy posadzki żywiczne. Zapobiega ono odspajaniu się tych produktów od podłoża. Dodatkowo dzięki wyrównaniu chłonności grunt do betonu zmniejsza zużycie nakładanych wyrobów nawierzchniowych.

Rodzaje gruntów do betonu

Aby grunt do betonu spełniał swoje zadanie, należy dobrać go do konkretnych potrzeb i warunków aplikacji. Można wyróżnić następujące jego rodzaje:

  • szczepny (antyadhezyjny) – poprawia przyczepność między podłożem a nakładaną na nie warstwą,
  • penetrujący – zwiększa głębokość penetracji betonu w podłoże i poprawia przyczepność kolejnych warstw,
  • hydrofobizujący – zabezpiecza beton przed wodą opadową oraz wilgocią z podłoża,
  • rozdzielający (separacyjny) – oddziela warstwy betonu od podłoża, zapobiegając przemieszczaniu się wody między nimi,
  • antykorozyjny – chroni elementy stalowe w betonie przed korozją.

Inne grunty do betonu przeznaczone są do stosowania wewnątrz pomieszczeń, a inne na zewnątrz. Dzieje się tak, ponieważ powierzchnie betonowe użytkowane na zewnątrz budynku są narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych: wody opadowej, zmiennych temperatur czy promieniowania słonecznego. Z tego powodu konieczne jest zastosowanie gruntu charakteryzującego się zwiększoną odpornością na te czynniki.