• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Co zaliczamy do tzw. zapraw specjalnych?

zaprawa

Jaka istnieje różnica pomiędzy zaprawą a zaprawą specjalną? Zaprawy budowlane i zaprawy specjalne należą do tzw. chemii budowlanej, wykorzystywane są w budownictwie ogólnym, ale mogą zasadniczo różnić się składem chemicznym i przeznaczeniem. Jest to także powód, dla którego warto zaopatrywać się w specjalistyczne materiały budowlane, jakimi są zaprawy specjalne, u renomowanych dystrybutorów. Wtedy możemy mieć pewność, że spełnią one Państwa wymagania. Nasza firma ImmerBau z Poznania gwarantuje Państwu szeroki dostęp do asortymentu z najwyższej półki oraz doradztwo i usługi na najwyższym poziomie. Opowiemy Państwu o rodzajach zapraw dedykowanych do zadań specjalnych i podpowiemy, na jakie warto zwrócić szczególną uwagę.

Jakie cztery rodzaje zapraw specjalnych wyróżniamy?

Do zapraw specjalnych zaliczamy cztery grupy produktów: pierwsza z nich obejmuje szybkowiążące zaprawy cementowe stosowane w budownictwie ogólnym czy infrastrukturze kanalizacyjnej. Są to tzw. zaprawy montażowe o plastycznej konsystencji i bardzo szybkim procesie wiązania. Mają mrozoodporne właściwości, są wodoszczelne i dlatego często zabezpiecza się za ich pośrednictwem pęknięcia elementów betonowych, ceglanych i kamiennych mogących mieć styczność z wodą. Nadają się do aplikacji na sufity, powierzchnie pionowe i poziome.

Zaprawa pomocnicza ma za zadanie tamowanie przecieków wody na powierzchniach poziomych i pionowych. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona pomagać w uszczelnianiu powstałych szpar. Pozwala na to jej plastyczna konsystencja i możliwość aplikowania jej za pomocą wcierania w wilgotne podłoże. Łatwo łączy się z wodą i jest całkowicie bezpieczna dla żywych organizmów.

Zaprawy do regulacji włazów pozwalają na zamontowanie pierścieni włazów kanałowych i kołnierzy wpustów deszczowych. Posiadają właściwości ochronne podobne, jak poprzednio wymienione dwa rodzaje zapraw, jednakże mają płynną konsystencję i tym samym sprawdzą się wyłącznie do aplikacji na powierzchniach poziomych. 

Iniekty cementowe są ostatnim, czwartym rodzajem zaprawy specjalnej, którym wypełnia się rysy powstałe w konstrukcjach betonowych, ceglanych, kamiennych oraz żelbetonowych, także pozostających pod powierzchnią wody. Można jej używać na dwa sposoby – ręcznie lub przez pompowanie i odpowietrzanie za pomocą np. pompy membranowej. Stosuje się je w infrastrukturze komunikacyjnej i budownictwie ogólnym. 

Jakie zaprawy specjalne cieszą niesłabnącą popularnością?

Rodzajem zaprawy specjalnej, po który bardzo często sięgają specjaliści z zakresu budownictwa ogólnego, jest zaprawa ochronna do betonu stosowana w celu zabezpieczenia konstrukcji wystawionych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, grad, lód, śnieg czy upały. Z racji swego składu przedłuży ona trwałość stawianej konstrukcji i zapobiegnie pękaniu nawierzchni i chemicznemu wietrzeniu powłok betonowych (karbonatyzacji sprzyjającej rozpuszczaniu się węgla na skutek kontaktu z powietrzem). Drugim rodzajem zaprawy specjalnej jest grupa produktów dedykowanych do naprawy betonu, stworzonych na bazie cementu siarczanoodpornego, włókien sztucznych oraz cyrkonowych. Wymienić tu warto szczególnie dwa ich rodzaje. Charakteryzującą się wysoką odpornością na ścieranie zaprawę naprawczą do betonu PCC I oraz zaprawę naprawczą PCC do betonu.