• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Co zalicza się do chemii budowlanej?

kobieta i mezczyzna robia zakupy w sklepie budowlanym

Dawniej w grupie produktów wchodzących w skład chemii budowlanej znajdowały się wyłącznie charakteryzujące się odpowiednimi właściwościami dodatki do betonu. Obecnie jest to dużo szersze pojęcie odnoszące się do większości produktów używanych w budownictwie, które nie są klasyfikowane jako materiały ani elementy instalacji budowlanych. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co dokładnie zalicza się do chemii budowlanej. Zachęcamy do lektury.

Rodzaje chemii budowlanej

Budowa lub remont domu wymaga zgromadzenia wielu produktów o rozmaitym zastosowaniu. Poza materiałami budowlanymi, które z całą pewnością są najważniejszym elementem na każdej budowie, niezbędna jest także cała lista artykułów wchodzących w skład chemii budowlanej. Jej podstawowy podział obejmuje mieszanki suche, gotowe masy oraz materiały powłokowe. Do pierwszej kategorii zaliczane są produkty wykorzystywane do spajania ze sobą różnych elementów. Są to wszelkie zaprawy murarskie, kleje oraz gładzie. Gotowe masy – tynki, silikony czy okładziny – stosuje się wygładzania ścian pod przyszłe malowanie. Najobszerniejszą kategorię stanowią materiały służące do uzyskania powłok na różnych powierzchniach. Z produktów takich jak farby, lakiery, grunty czy rozpuszczalniki powstają powłoki ochronne i dekoracyjne.

Chemia budowlana do betonu

Mnóstwo produktów zaliczanych do chemii budowlanej przeznaczonych jest do naprawy i ochrony betonu. Mieszanki mineralne, wylewki, zaprawy naprawcze do uzupełniania ubytków, preparaty hydrofobizujące oraz środki pielęgnacyjne w postaci farby ochronnej do betonu to tylko niektóre z nich. Mieszanki i zaprawy to produkty na bazie kruszyw kwarcowych i bazaltowych o właściwościach wodo- i mrozoodpornych. Ze względu na właściwości oraz oczekiwany efekt środki te dzieli się na kilka grup – uplastyczniające, upłynniające, napowietrzające, zwiększające więźliwość wody, przyspieszające wiązanie i twardnienie, opóźniające wiązanie oraz uszczelniające. Wykorzystanie specjalnie wyselekcjonowanych produktów pozwala znacznie usprawnić i przyśpieszyć wszelkie prace z użyciem betonu.

O czym należy pamiętać, wybierając chemię budowlaną?

Ogromna ilość dostępnych na rynku produktów sprawia, że wybór odpowiedniej chemii budowlanej może przysporzyć wielu problemów. Poza aspektem czysto ekonomicznym szczególną uwagę należy zwracać na właściwości oraz skład chemiczny konkretnego preparatu. Informacje te można znaleźć na opakowaniu produktu lub uzyskać bezpośrednio od producenta. Dokładne czytanie etykiet pozwala uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki związanej z zakupem środka, który nie jest przeznaczony do danej powierzchni. Warto bowiem wiedzieć, że nie ma uniwersalnych klejów czy farb pasujących do każdego podłoża. Stosowanie chemii budowlanej niezgodnie z przeznaczeniem to jeden z największych błędów, jakie można popełnić w czasie budowy czy wykonywania prac remontowych.