• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Chemia budowlana polecana przy naprawie powierzchni betonowych

peknieta nawierzchnia betonowa

Farby, kleje, lakiery, zaprawy, gładzie i mieszanki cementowe – z wszystkich tych produktów korzysta się na etapie wznoszenia, wykończania lub renowacji obiektów różnego typu. Żaden z nich nie jest jednak materiałem budowlanym ani elementem zamontowanej w budynku instalacji. Można więc określić je mianem chemii budowlanej. Które produkty najlepiej sprawdzą się podczas naprawy powierzchni betonowych? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Zaprawy naprawcze do betonu

Wśród produktów wykorzystywanych do renowacji betonowych powierzchni bardzo popularne są różnego rodzaju zaprawy naprawcze. To specjalnie przygotowywane mieszanki na bazie cementu siarczanoodpornego, które charakteryzują się podobnymi właściwościami, co użyty do budowy beton. Zaprawy typu CC (Cement Concrete), PCC (Polymer Cement Concrete) czy PCC I zapewniają skuteczną redukcję pęknięć, ubytków oraz pozostałych uszkodzeń powstałych na powierzchniach wykonanych z betonu. Ze względu na uniwersalny skład mieszanki te mogą być stosowane w budownictwie różnego typu, m.in. mieszkaniowym, kubaturowym czy przemysłowym. Wielu inwestorów sięga po zaprawy naprawcze w trakcie wykonywania remontu ścian, sufitów, balkonów, tarasów, schodów czy murów.

Warstwy szczepne do powierzchni betonowych

Warstwy szczepne, nazywane powszechnie mostkami, to produkty wykorzystywane w celu poprawy przyczepności pomiędzy poszczególnymi warstwami betonu. Mieszanki te wykazują działanie mrozo- i wodoodporne. Zabezpieczają również przed korozją, więc z powodzeniem można używać ich na powierzchniach żelbetowych. Warstwy szczepne są szeroko wykorzystywane w czasie odbudowy elementów infrastruktury hydrotechnicznej (oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacyjnych i wodociągowych).

Środki kosmetyczno-naprawcze do betonu

Do budowlanej chemii stosowanej podczas naprawy powierzchni betonowych zalicza się też środki kosmetyczno-naprawcze w postaci szpachli wyrównujących. To produkty wykorzystywane do usuwania niewielkich ubytków powstałych w betonie. Mowa tu m.in. o wykruszeniach, przebarwieniach i mikropęknięciach. Mieszanki z dodatkiem polimerów charakteryzują się doskonałą przyczepnością do podłoża. Umożliwiają szybkie i skutecznie wygładzenie powierzchni, bez konieczności inwestycji znacznych środków finansowych.