• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Charakterystyka i zastosowanie zaprawy natryskowej

zaprawa

Szybkim i efektywnym sposobem nałożenia zaprawy jest tak zwane torkretowanie, czyli metoda natrysku pneumatycznego wykorzystująca specjalne narzędzie zwane torkretnicą. Wyrzuca ona mieszankę na daną powierzchnię z ogromną siłą oraz prędkością, co zmniejsza jej przepuszczalność i ma pozytywny wpływ na trwałość. Istnieją dwie metody torkretowania: na mokro oraz sucho, różniące się momentem dodania do zaprawy wody. W naszej ofercie znajdują się mieszanki przystosowane do natrysku tą drugą metodą, które cechuje się większą dokładnością – jest polecana szczególnie wtedy, gdy duże znaczenie mają walory estetyczne końcowego efektu. Zarówno każda z metod, jak i samo torkretowanie wymaga specjalnie przystosowanej zaprawy, różniącej się od reszty działaniem oraz właściwościami. 

Znajdująca się w naszej ofercie zaprawa natryskowa produkowana jest głównie na bazie kruszyw bazaltowych i kwarcowych, a wiele spośród jej rodzajów posiada dodatki inhibitora korozji, włókien sztucznych, cyrkonowych i mikrokrzemionki. Tego typu produkty muszą zostać stworzone specjalnie pod konkretne zastosowanie, w tym przypadku torkretowanie metodą suchą. Charakteryzują się łatwym transportem (suchą mieszankę łączy się z wodą dopiero podczas wykonywania robót), dużą trwałością oraz wysoką odpornością na ścieranie, a także działanie mrozu i innych czynników atmosferycznych. Są również bardzo szczelne. Warto jednak pamiętać, że poszczególne produkty różnią się nieco parametrami i niektóre sprawdzają się lepiej od innych w konkretnych sytuacjach. 

Do czego wykorzystuje się zaprawę natryskową? 

Przyczepność i wysoka trwałość materiałów nałożonych przy użyciu torkretowania sprawia, że jest to bardzo popularne rozwiązanie. Głównym zastosowaniem zaprawy natryskowej jest naprawa elementów konstrukcyjnych wykonanych z betonu i żelbetonu oraz wypełnianie ubytków. Doskonale nadaje się do odnawiania nie tylko budynków, ale również wielu innych konstrukcji, takich jak mosty, tunele, wiadukty lub podtrzymujące je słupy. Jej właściwości wiążące i przyczepność są bardzo dobre, więc doskonale nadaje się również do pokrywania świeżo wybudowanych powierzchni, na przykład ścian zupełnie nowych budynków, w celu ich odpowiedniego zabezpieczenia. 

Niemal nieograniczone możliwości kształtowania zaprawy natryskowej i fakt, że dzięki specyfice metody torkretowania jest w stanie pokryć praktycznie całą powierzchnię, dostając się również w trudno dostępne zagłębienia, sprawiają, że można wykorzystywać ją przy konstrukcjach o dowolnym kształcie. Bardzo dobrze sprawdza się więc w przypadkach, w których nałożenie klasycznej zaprawy byłoby trudne lub wyjątkowo czasochłonne.