• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Jak odtworzyć izolację poziomą murów?

izolacja

Izolacja pozioma murów to jeden z etapów kompleksowej izolacji ścian obiektu. Jej głównym zadaniem jest ochrona murów przed szkodliwym działaniem wody. Prawidłowo wykonana izolacja pozioma zabezpiecza znajdujące się na najniższej kondygnacji ściany przed wnikaniem wilgoci z gruntu. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak wykonać izolację poziomą murów. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Dlaczego prawidłowe wykonanie izolacji poziomej ścian jest tak istotne?

Woda gruntowa może stanowić poważny problem dla konstrukcji obiektu. Części budynku znajdujące się w bezpośrednim kontakcie z gruntem są najbardziej narażone na jej niszczycielski wpływ. Materiały wykorzystywane do wykańczania ścian fundamentowych i podłóg na gruncie nie są odporne na działanie wody. Wykładziny, tapety czy elementy drewniane po kontakcie z nią błyskawicznie niszczeją. Kontakt z wodą ma również negatywny wpływ na materiały konstrukcje stosowane do budowy ścian. Może doprowadzić do korozji biologicznej lub chemicznej, co w konsekwencji często oznacza konieczność przeprowadzenia kompleksowego remontu. To z kolei wiąże się z wysokimi kosztami po stronie inwestora.

Sposobem na ochronę murów przed negatywnymi skutkami kontaktu z wodą gruntową jest wykonanie izolacji poziomej. Odpowiednio położona izolacja zapobiega kapilarnemu podciąganiu wody przez mury. Oznacza to, że obecna w gruncie wilgoć z pewnością nie przedostanie się na wysokość całej kondygnacji. Izolacja pozioma murów stanowi podstawę ochrony budynku, dlatego przez wielu nazywana jest najważniejszą izolacją w całym domu. Z uwagi na fakt, że jej późniejsze wykonanie z technicznego punktu widzenia jest bardzo trudne, a przy tym niezwykle kosztowne, należy zadbać o to, by wszelkie prace wykonać poprawnie już na etapie budowy domu. Naprawa błędów w niektórych przypadkach może okazać się niemożliwa.

Jakich materiałów użyć do izolacji poziomej murów?

Podstawę prawidłowo wykonanej izolacji poziomej stanowią odpowiednio dobrane materiały przeciwwilgociowe. Najczęściej są to folie izolacyjne, papy termozgrzewalne lub specjalnie dobierane zaprawy o lekkiej konsystencji. Produkty takie jak krem do izolacji poziomej murów sprawdzają się w różnych konstrukcjach, w tym takich, gdzie poziom zawilgocenia sięga nawet 95%.

Atutem mieszanek izolacyjnych jest wygoda zastosowania. To materiały niewymagające gruntowania, które doskonale wnikają w podłoże. Nie wpływają przy tym negatywnie na przepływ pary wodnej przez ściany. Mieszanki przeciwwilgociowe są odporne na promieniowanie UV, więc bez problemów mogą być stosowane na powierzchniach narażonych na silne nasłonecznienie. Polecane są szczególnie do izolacji ścian obiektów wybudowanych na przepuszczalnym podłożu, takim jak np. piasek czy żwir, znajdujących się powyżej poziomu wód gruntowych.

Izolacja pozioma murów przy użyciu powłok izolacyjnych

Prace związane z izolacją poziomą murów należy zacząć od przygotowania podłoża. Na początku trzeba oczyścić je z wszelkiego rodzaju zabrudzeń i pozostałości po zużytych materiałach wykończeniowych. W przypadku murów z cegły przed oczyszczeniem powierzchni trzeba usunąć uszkodzone spoiny, a powstałe ubytki wypełnić odpowiednią zaprawą.

Kolejny etap polega na wywierceniu otworów około 20-30 cm nad poziomem posadzki. Otwory o odpowiedniej średnicy (minimum 12 mm) muszą znajdować się we właściwej odległości od siebie (10-15 cm). Głębokość otworów powinna być o około 2 cm mniejsza od grubości muru. W przypadku podłoży o niskiej chłonności należy wywiercić drugi rząd otworów. Powinien on zostać umieszczony około 8-10 cm ponad pierwszym. Wywiercone otwory trzeba następnie oczyścić z zalegającego wewnątrz pyłu. Można użyć do tego sprężonego powietrza lub wody pod ciśnieniem. Zabieg ten zapewni prawidłowe wchłanianie preparatu.

Gdy podłoże będzie gotowe, trzeba zająć się przygotowaniem środka izolacyjnego. Wskazówki dotyczące prawidłowego zastosowania danego preparatu znajdują się na jego opakowaniu lub w dołączonej przez producenta instrukcji. Oferowany przez nas krem do izolacji poziomej jest gotowy do zastosowania bezpośrednio po otwarciu. Nie trzeba rozcieńczać go z wodą ani innymi substancjami. Preparat należy aplikować w wywiercone otwory przy użyciu ręcznego wyciskacza. Każdy otwór musi zostać w całości wypełniony środkiem do izolacji – nie można dopuścić do powstawania pustek. Po zakończeniu aplikacji wszystkie otwory trzeba uszczelnić odpowiednio dobraną zaprawą, a następnie wyrównać przy użyciu szpachli.