• ImmerBau Sp. z o.o.
  • Polski

Jakie właściwości i przeznaczenie ma beton samozagęszczalny?

Rośnie popularność betonu samozagęszczalnego. Chociaż jego cena przekracza zwykle koszt klasycznego betonu, to jednak ma on wiele zalet. Dowiedz się, jakie ma właściwości i zastosowanie.

Czym jest beton samozagęszczalny?

Beton samozagęszczalny nazywany jest również betonem SCC od angielskiego self-compacting concrete lub self-consolidating concrete. Charakteryzuje się niskim współczynnikiem wody do cementu, a mimo to odróżnia się od standardowego betonu dużą płynnością. Dzieje się tak ze względu na zastosowanie specjalnych, nowoczesnych domieszek.

Najważniejszą cechą betonu samozagęszczalnego jest fakt, że szczelnie wypełnia konstrukcję, zachowując swoją jednorodność. Posiada też właściwości samoodpowietrzające, co jest szczególnie istotne przy gęstym zbrojeniu konstrukcji. Dzięki swoim dodatnim cechom nie wymaga mechanicznego zagęszczania, wibrowania mieszaniny ani dodatkowego wykończenia. Kolejnym jego atutem jest krótszy czas formowania konstrukcji ze względu na pominięcie etapu wibrowania. Dzięki temu zwiększa się też komfort pracy z uwagi na mniejszy hałas.

Gdzie i kiedy stosować beton samozagęszczalny?

Najczęściej stosowany jest do wytwarzania prefabrykatów wchodzących w skład ścian, mostów i podpór. Świetnie sprawdza się w konstrukcjach o nieregularnym, skomplikowanym kształcie. Podobnie jak nietypowy kształt – wysoki stopień zbrojenia również nie stanowi przeciwwskazania do zastosowania betonu samozagęszczalnego. Można go stosować w zbrojonych elementach ze względu na płynność mieszanki i brak konieczności wibrowania po wylaniu.

Chociaż koszt samego materiału jest wyższy niż standardowego betonu, to jednak z uwagi na krótszy czas trwania projektu, ostateczny koszt jest porównywalny. Należy jednak pamiętać, by przed wylaniem zabezpieczyć deskowania środkami antyadhezyjnymi, aby mieć pewność, że beton do nich nie przylgnie. Przy dużych elementach zaleca się także wolne tempo wylewania betonu.